Na co zwrócić uwagę podczas zakupu firanki balkonowej?

Nie ulega wątpliwości, że standardowe okno połączone z balkonowym to bardzo częste rozwiązanie stosowane w każdym domu. Oczywiście każdy z nas chce, aby firanki balkonowe wyróżniały się funkcjonalnością i prezentowały się estetycznie, pomimo ciągłego zasuwania i odsuwania firanki podczas lata.

Jak wybrać firankę balkonową?

Obecnie każdy klient przed zakupem firanki balkonowej przede wszystkim powinien najpierw dokładnie zmierzyć wysokość okien i towarzyszących im drzwi balkonowych. Sklepy specjalizujące się w sprzedaży firan zazwyczaj proponują gotowe zestawy, które składają się z długiej oraz krótszej firanki. W przypadku różnych rozmiarów okna i drzwi balkonowych to oczywiście spore ułatwienie. Ponadto ważny jest także materiał, z którego firanki balkonowe zostały wykonane. Najlepiej wybrać tkaninę, która nie będzie się zbytnio gniotła i pozostanie gładka pomimo częstego jej dotykania. Doskonale sprawdzą się firanki z włókien poliestrowych bądź bawełnianych z domieszką poliestru. Kolejnym istotnym aspektem jest dobór mocowania firanki. Obecnie firanki mogą mieć takie mocowania jak:

  • taśma marszcząca – taśma ta jest najwygodniejszym i najmniej angażującym rozwiązaniem. Firanki na taśmie marszczącej układają się bez zarzutu od razu po zawieszeniu w oknie.
  • szelki – dają większe pole w kwestii doboru marszczenia.
  • kółka – są niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Kółka bez trudu przesuwają się po karniszu.

Ze względu na często odsłanianie firan balkonowych najlepszym mocowaniem jest na kółkach. Dzięki ich mechanizmowi klient z łatwością je odsłonie i zasłoni. Jednak przy doborze mocowania na kółkach należy zwrócić uwagę na rodzaj karnisza. Jeżeli domownik posiada karnisz drążkowy, to wtedy może wybrać dowolne mocowanie. Natomiast karnisz szynowy bądź szynowo-drążkowy jest najmniej uniwersalny. 

Firanka właściwie dopasowane do wnętrza

Naturalnie firankę balkonową trzeba również dopasować do wystroju pomieszczenia i balkonu. Tego rodzaju firanka powinna współgrać z kolorem ścian, meblami oraz z balkonową balustradą. Tak więc barierki w stylu minimalistycznym świetnie wyglądają z firanką w oszczędnej formie. Z kolei do przytulnych pomieszczeń i drewnianych balustrad najlepiej będą pasować klasyczne koronkowe lub żakardowe tkaniny. Tak więc wymiary, rodzaj tkaniny oraz estetyka pomieszczenia i tarasu to najważniejsze aspekty, które konsument musi brać pod uwagę w trakcie kupowania firanki balkonowej. Z całą pewności odpowiednio wybrana firanka balkonowa posłuży użytkownikowi wiele lat.